Natura

Vlci a jejich budoucnost u nás

Natura

Vlci a jejich budoucnost u nás
Vlk

Plus

Po stopách vlků se vypravil ekologický magazín Natura. Už proto, že se o ně při nedávných cestách v regionech zajímal i prezident Petr Pavel a vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků. Po tom, jaká je budoucnost těchto velkých šelem v naší krajině, na Šumavě pátrala Markéta Ševčíková.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tématem dnešní na tu rybu jde Kanis lupus neboli vlk obecný. A de facto ho určil prezident Petr Pavel. Při svých nedávných návštěvách v regionech se totiž k vlkům opakovaně vyjádřil. V prosinci v Královehradeckém kraji vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků na Broumovsku. Minulý týden navštívil kraj plzeňský a s ním i návštěvnické centrum v Srní na Šumavě, kde vlci v několikahektarovém výběhu žijí. Prezidenta Pavla tamní smečka nadchla a v nadsázce zmínil, že by se mu líbily i v oboře v Lánech. Dodal, že vlk je přirozený regulátor a víme, jak velké škody na lesních porostech i polích působí přemnožená černá a vysoká zvěř. Znovu tím otevřel téma budoucnosti velkých šelem v naší krajině. Za vlky na Šumavu jsem se proto vypravila, abych zjistila, jak to s jejich budoucností u nás vlastně vypadá. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Tak milí posluchači, my vás zdravíme z Národního parku Šumava s šéfem jeho zprávy Pavlem Hubeným. Dobrý den. Dobrý den. Pane řediteli. Musíme začít popisem tady té kouzelné scenérie, kam jste mě zavedl, protože kromě té překrásné vyhlídky na Boubín je tady kolem nás i krásně zeleno. Ale vy jste říkal, že tady to vypadalo před těmi pár staletími úplně jinak.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají